Vliv pohybu na hubnutí
Úloha pohybu při hubnutí
Pravidelný pohyb je rozhodně nedílnou součástí hubnutí, ale na základě samotného pohybu dosáhne ideální váhy jen málokdo. Při hubnutí se musíte zaměřit nejen na pohyb, ale i na úpravu životosprávy. Pohyb je sice dobrým pomocníkem na cestě ke štíhlé postavě, ale bez vyváženého jídelníčku trvalých výsledků nedosáhnete.
Je všeobecně známo, že na snižování hmotnosti se podílí ze 70% strava, z 20% pohybová aktivita, a zbylých přibližně 10% náleží vlivu genetiky. Zařazení pohybové aktivity tedy musí jít ruku v ruce s úpravou životosprávy.
Cvičení by mělo sloužit převážně pro zpevnění a vytvarování postavy, k budování svalové hmoty, k lepší fyzické kondici a posílení kardiovaskulárního systému. Pohybová aktivita neovlivňuje pouze fyzickou stránku, ale má příznivý dopad i na naši psychiku. Při pohybu dochází k vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, což se projeví na naší náladě. Pohyb nám pomáhá kompenzovat stres a je prevencí některých psychických nemocí. Při pohybové aktivitě si člověk krásně „vyčistí hlavu“ a procvičí nejen svaly, ale i mozek. Základem úspěšného hubnutí je tedy vyvážený jídelníček v kombinaci se správně zvolenou fyzickou aktivitou.
Jakou pohybovou aktivitu zvolit při redukci tuku?
Otázka výběru vhodné pohybové aktivity je zcela individuální a je ovlivněna celou řadou důležitých faktorů. Vždy je nutné přihlédnout k možnostem, schopnostem, fyzické kondici a zdravotnímu stavu daného člověka.
Jednou z cest, jak účinně spalovat tuky, je kardio trénink. Kardio trénink podporuje redukci tělesného tuku a je tedy dobrým pomocníkem na cestě za štíhlou postavou. Při samotném kardio tréninku je důležité zvolit správnou intenzitu a tempo cvičení. Mnoho lidé tráví hodiny a hodiny cvičením při nízké či střední intenzitě a domnívají se, že se jejich snaha nějak zásadně odrazí na procesu hubnutí. Závratné výsledky se však většinou nedostavují a lidé ztrácí motivaci pokračovat dále. Vysvětlení je zřejmé. Kardio trénink nízké či střední intenzity je vhodný pouze pro začátečníky. Pro pokročilé cvičence již postrádá svůj smysl, jelikož tělo si rychle zvyká na stále stejnou intenzitu a formu zátěže. Z dlouhodobého hlediska je tedy kardio nízké či střední intenzity méně efektivní pro úspěšné spalování tuků. Kardio trénink nízké či střední intenzity vede především k rozvoji vytrvalosti, ale přebytečných kil vás jen tak nezbaví. Pro úspěšné hubnutí je ideální intenzitu, tempo, frekvenci a celkově druh cvičení neustále střídat. Střídáním intenzity a druhu cvičení docílíte toho, že tělo bude šokováno a organismus si na fyzickou zátěž nezvykne. I v tomto případě však platí „hlavně nepřepálit start.“ Náročnost trénink je nezbytné zvyšovat pomalu a postupně.
Skvělou a efektivní metodou pro spalování tuku je intervalové kardio s vyšší intenzitou. Zařazením tréninku o vyšší intenzitě dosáhnete jednoznačně lepších výsledků. Vím, o čem mluvím. Osobně jsem na běžícím páse strávila takřka své mládí. Každý druhý den jsem minimálně 45 minut věnovala běhu či rychlé chůzi při nízké či střední intenzitě. K rapidní změně v oblasti redukce tuku ale nedocházelo, pouze zpočátku. Viditelných výsledků jsem dosáhla až zařazením různých forem intenzivního intervalového tréninku. Intervalový trénink je tedy nejen efektivnější, ale i zábavnější. Při výběru pohybové aktivity se meze nekladou. Činnosti lze různě střídat a kombinovat. Důležité je, aby pro vás cvičení bylo zábavou - jen tak dosáhnete požadovaných výsledků. Vše, co člověk dělá s odporem, nemá přeci dlouhého trvání.
Další nezbytnou součástí úspěšného hubnutí je silový trénink, při kterém zapojíme velké svalové partie. Ano, čtete dobře. Silový trénink = hubnutí. Při silovém tréninku dochází k budování svalů a svaly hrají důležitou roli při hubnutí. Laicky řečeno…vyšší podíl svalové hmoty = rychlejší klidový metabolismus ještě dlouho po cvičení. Ve finále tedy díky silovému tréninku spálíte více kalorií než při samotném kardio cvičení nízké či střední intenzity. Štíhlejší postavy tedy můžete dosáhnout vhodně sestaveným silovým tréninkem.
A co je úplně nejlepší? Zkombinovat vše dohromady. Pokud hledáte nejefektivnější způsob jak začít hubnout, tak právě kombinace silového a kardio tréninku, je tou nejlepší cestou. Tato kombinace je efektivnější a účinnější pro spalování tuku než samotný kardio trénink.
Efektivnější hubnutí však není pouze jedním z důvodů, proč do svého plánu zařadit silový trénink. Hlavní přínosem silového tréninku je krásně pevné a tvarované tělo. Pokud tedy toužíte nejen po štíhlé, ale převážně pevné postavě, musíte kardio aktivity doplnit o silový trénink. Kardio vám sice může pomoci ke štíhlé postavě, ale o krásných křivkách nemůže být ani řeč. Samotné kardio tedy není přítelem pěkně tvarované figury. Ba naopak. Výsledkem mohou být povolené svaly, na které nebude příliš hezký pohled. Přitažlivých křivek dosáhnete pouze prostřednictvím silového tréninku. Silový trénink je tedy klíčový nejen z hlediska efektivnějšího hubnutí, ale i z hlediska udržení svalové hmoty. Mnoho žen se silovému tréninku bohužel vyhýbá. Obávají se, že jim enormně narostou svaly a jejich postava zmohutní. Obavy tohoto typu nejsou na místě. U ženského těla není nabírání svalové hmoty tak jednoduché. Věřte mi…Hihi… Činkám se tedy nevyhýbejte a nebojte se zvedat větší váhy. Věřte mi. Silový trénink skutečně není určen jen pro kulturisty, ale pro všechny, kteří mají zájem zhubnout, zrychlit metabolismus či celkově zpevnit a vytvarovat postavu. Vhodnou kombinací silového a kardio tréninku dosáhnete neuvěřitelných výsledků.
Z výše uvedeného vyplývá, že k redukci hmotnosti je nutno zapojit celé tělo, více svalových skupin. Cvičením zaměřeným na konkrétní partii nedosáhneme toho, že z té dané partie spálíme tuk. Klasickým příkladem může být oblast břicha. Lidé touží po vyrýsovaném břišním svalstvu a ve snaze o viditelný „pekáč buchet“ začnou každý den provádět izolované cviky na posílení břišního svalstva. I přes veškerou snahu, ale pekáč buchet zůstává skryt. Není se čemu divit. Vysvětlení je zcela zřejmé. Vaše buchty nemohou být vidět, když je ta krása schována pod vrstvou podkožního tuku. Bez snížení podílu podkožního tuku nebudou svaly zřetelně vidět – to platí pro každou partii těla. Zredukovat podkožní tuk v oblasti břicha se vám ale nepodaří pouze cvičením břišních svalů. Ani každodenní cviky cílené na danou oblast nepomohou. Naopak. Každodenní zatěžování jedné partie může být kontraproduktivní. Podíl podkožního tuku v oblasti břicha snížíte pouze v případě, že zapojíte celé tělo. Je zapotřebí věnovat se silovému a kardio tréninku, zapojit velké svalové partie a převážně upravit jídelníček. Pouze vhodnou kombinací těchto faktorů dosáhnete požadovaných výsledků.
Pohyb a hubnutí k sobě neodmyslitelně patří. Všeobecně platí - každý pohyb, dobrý pohyb - tedy pod odborným dohledem. Při každém pohybu spálíte více kalorií než nicneděláním.
autorka: Mgr.Andrea Hejnová